Üyelik İşlemleri

Kategoriler

Bebeğinizi Klasik Müzikle Büyütün

Bebeğinizi Klasik Müzikle Büyütün Günümüzde anne ve babalar çocuklarının zeka gelişimine daha fazla bilgiyle katkıda bulunabilmektedir.

 

Bilimsel çalışmalar bebeklerin erken dönemde hatta daha anne karnında iken yaşadıkları çeşitli deneyimler sayesinde daha zeki olabileceğini göstermiştir. Yeni doğan bebeklerin zihinsel gelişiminde klasik müziğin önemli bir katkısı olduğu uzman doktorlarca iddia edilmektedir. Uzmanlara göre yeni doğan bebekler, değişik perdedeki sesleri algılayarak değişik tepkiler verir. Bebeğin beyin gelişimi için gereken uyarıları perde, ton ve melodi açısından büyük çeşitlilik gösteren klasik müzik sağlar. Daha büyük çocukların da klasik müzik dinlemekten fayda sağlayacakları belirtilmektedir. Düzenli klasik müzik dinleyen çocuklarda duyma, konuşma, algılama ve hatırlama yeteneği gelişir. Yapılan araştırmalar sonucunda öğrenme problemi olan otistik çocukların da klasik müzik terapisinden faydalandıkları görülmüştür.
 
Bebeğin beyin hücreleri spermin yumurtayı döllemesini izleyen üçüncü haftadan itibaren gelişmeye başlar ve diğer tüm hücrelerden daha hzlı çoğalır. Beynin ve bağlantıların gelişmesi bu dönemde başlar ve karmaşık bir genetik program çerçevesinde yol alır. Düşünen hücreler de denebilen nöronlar çoğalarak ve beynin belli bölgelerine göç ederek alt sistemleri oluşturur. Beyin hücrelerinin oluşumu gebeliğin ikinci üç aylık döneminde hızlanır ve bu gelişim süreci doğumdan sonraki ilk iki yıl boyunca devam eder. Anne karnında ve doğumdan sonra düzenli olarak klasik müzik dinletilen bebeklerde; algılama yeteneği, yaratıcı zeka, bellek, sözel yetenek ve uzaysal zeka çok iyi gelişmektedir. Klasik müziğin doğum sonrasında anne sütü ile beslenmeye yardımcı olduğunu, yeni doğan bebeklerde gaz sancısını azalttığını, bebeğin uyku düzenine yardımcı olduğunu ve bebekleri rahatlatıp sakinleştirdiğini gösteren çalışmalar vardır.
 
 

  • Suan 2,9/5 Ortalama.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,9/5 (Toplam 52 oy.)Digge Ekle Delicio.us a Ekle Technoratiye Ekle Facebooka Ekle Google Readera Ekle
Bu Sayfayı Yazdır. Sevdiğim Konulara Ekle Yorumların geri beslemesi. Arkadaşına Gönder.


Ana Sayfaya Dön

Yorumlar Sende Yaz

Yorum Bulunamadı. İlk Yorum yazan siz olmak için tıklayın.


 
 


  • Üye Girişi

 
 
   
Kapat Taşi
Bu bölüm hazırlanıyor.
Kapat Taşi
  • Üye Girişi