Üyelik İşlemleri

Kategoriler

Sezeryan mı? Normal doğum mu?

Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen ya da normal doğum sorusu anne baba adaylarının karar vermekte en çok zorlandıkları konudur. İşte cevaplar…

İstatistiklere bakacak olursak tüm dünyada sezaryen oranlarında bir artış söz konusudur. Bunun en önemli nedenlerinden birisi sezaryen gerekliliği konusunda hekimlerin artık daha geniş davranmaları; cerrahi ve anestezi tekniklerinde yaşanan gelişmeler sezaryen operasyonlarını geçmişe oranla çok daha güvenli hale gelmesi bu değişimin en önemli nedenleridir. Geçmişte sezaryen nedeni ile anne adaylarının yaşadığı riskler daha yüksek olduğundan bebekler daha fazla riske atılabiliyordu, oysa günümüzde sezaryen nedeni ile yaşanan risklerin en aza indirilmiş olması, üstelik epidural anestezi yardımıyla genel anestezinin getirdiği risklerin bertaraf edilmesi bu yöndeki bir kayışa neden oldu. Ülkemizde de özellikle özel hastanelerde doğum yapacak anne adaylarının önemli bir kısmı sezaryen ile doğum yapmayı tercih ediyorlar. Bu tercihte en önemli etken kişinin çevresindeki arkadaşlarının ya da yakınlarının yaşadığı olumlu ya da olumsuz tecrübelerdir.

Sezaryen ile doğumun şart olduğu tıbbi gereklilikler dışında elektif sezaryen olarak tabir edilen isteğe bağlı sezaryen doğumların nedenleri arasında anne adayının doğumdan korkması, uzun süre sancı çekmek istememesi, normal doğum sırasında bebeğinin risk altında kalacağı şüphesi, normal doğumun vücudunda kalıcı zararlar vereceği korkusu başta gelmektedir. Üstelik epidural ile sezaryen olan kişilerin yaşadığı olumlu tecrübelerin anne adayları arasında hızla yayılması da bu tercihte etkilidir. Epidural anestezi ile sezaryen olduğunda anne adayının doğuma katılabilmesi, ameliyat devam ederken bebeğini kucağına alıp emzirebilmesi ve bu sırada hiç ağrı duymuyor olması, genelde anne adaylarını normal doğum fikrinden uzaklaştırmaktadır.

Öte yandan ameliyat sonrası normal yaşantıya dönüş süresinin normal doğuma oranla daha uzun olması, ağrısız doğum yöntemi ile doğum sancılarının hissetmeden bebeğini dünyaya getirebilmesi, hemen ayağa kalkıp bebeğini kucağına alabilmesi normal doğumu savunan anne adaylarının önde gelen tercih nedenleridir.

Sezaryen ya da normal doğum konusunda karar verirken her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları aile ile detaylı şekilde tartışıldıktan sonra, eğer normal doğum için risk faktörü söz konusu değilse, anne adayı normal doğuma özendirilmelidir.

 

  • Suan 3,1/5 Ortalama.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3,1/5 (Toplam 73 oy.)Digge Ekle Delicio.us a Ekle Technoratiye Ekle Facebooka Ekle Google Readera Ekle
Bu Sayfayı Yazdır. Sevdiğim Konulara Ekle Yorumların geri beslemesi. Arkadaşına Gönder.


Ana Sayfaya Dön

Yorumlar Sende Yaz

Yorum Bulunamadı. İlk Yorum yazan siz olmak için tıklayın.


 
 


  • Üye Girişi

 
 
   
Kapat Taşi
Bu bölüm hazırlanıyor.
Kapat Taşi
  • Üye Girişi