Üyelik İşlemleri

Kategoriler

Bakıcı Seçiminde Dikkat

Bakıcı Seçiminde Dikkat Bakıcı ile anne-baba tutumları ortak olmalı...

Çocuğun gelişimi ve eğitiminde bakıcı önemli. Uzmanlar doğru olmayan bakıcı seçiminin çocuğun gelişiminde riskleri de beraberinde getireceğine vurgu yapıyor. Bakım veren kişi ile anne-baba tutumlarının kesinlikle ortak olması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Yaşam şartlarının değişmesiyle birlikte günümüzde çoğu anne çalışmak zorunda kalabiliyor. Durum böyle olunca da çocuk sahibi anneler çocuklarının bakımı ve eğitimi için bir bakıcı tutmak zorunda oluyor.

TEMEL GÜVEN DUYGUSU AİLEDE KAZANILIR

Çocuğun beslenme, bakım, koruma, sevgi, eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra güven ortamı oluşturup çocuğun yeteneklerinin gelişmesinde, var olan potansiyellerini en iyi biçimde kullanmasında ailenin rolüne dikkat çeken Sayım, çocuğa temel güven duygusunun kazandırılmasında ailenin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Çocukların birçok şeyi özellikle bakım veren kişiden aldığını hatırlatan Sayım, anne – babayı model alarak davranış şekillerini oluşturan çocuğun anne ve babasıyla ilişki tarzının son derece anlamlı olduğunu vurguluyor. Sayım o nedenle de ailelere şu uyarılarda bulunuyor:

BAKICI ANNE VE BABA İLE ORTAK TUTUM SERGİLEMELİ!

“Günümüzde çalışan annelerimiz çoğunlukta, dolayısıyla bakım için ya bir bakıcı ya da aile büyüklerinden yardım alınıyor. Burada önemli olan bakım veren kişi ile anne-babanın ortak tutumlar sergilemesi. Çocuk eğitimi için bulunduğumuz önerilerin aynısını bakım veren kişinin de uygulaması gerekiyor.”

BAKICININ YAKLAŞIMLARI DOĞRU VE NET OLMALI!

“Bakıcı seçimi merak edilen oldukça önemli bir konu. Bakıcının yaklaşımları doğru ve net olmalı. Anne ve babadan beklediğimiz; sağlıklı bir iletişim, sevgi ve disiplin dengesi, çocuğun bireyselleşmesi için çaba beklentilerinin aynısını bakım veren kişiden de bekliyoruz. Bundan dolayıdır ki anne ve babanın bakıcıyı bu doğrultuda yönlendirmeleri, ortak yaklaşım oluşturmaları gerekiyor.”
 

  • Suan 3,4/5 Ortalama.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3,4/5 (Toplam 35 oy.)Digge Ekle Delicio.us a Ekle Technoratiye Ekle Facebooka Ekle Google Readera Ekle
Bu Sayfayı Yazdır. Sevdiğim Konulara Ekle Yorumların geri beslemesi. Arkadaşına Gönder.


Ana Sayfaya Dön

Yorumlar Sende Yaz

Yorum Bulunamadı. İlk Yorum yazan siz olmak için tıklayın.


 
 


  • Üye Girişi

 
 
   
Kapat Taşi
Bu bölüm hazırlanıyor.
Kapat Taşi
  • Üye Girişi