Üyelik İşlemleri

Kategoriler

Kariyere Siz Çocuğa Geniniz Karar Verecek

Kariyere Siz Çocuğa Geniniz Karar Verecek Kariyer ve çocuk yapmadan önce geninize sorun.

 

‘Kariyer de yaparım çocuk da’ sloganı artık o kadar da kolay söylenmeyecek. Bilim, anne olma yaşını geciktirmek isteyen kadınlar için büyük önemi olan 24 yeni gen keşfetti. Kadının hangi yaşa kadar çocuk sahibi olabileceğine bu genler karar veriyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, çeşitli nedenlerle çocuk yapmayı geciktiren kadınları yakından ilgilendiren bu yeni buluş hakkında önemli bilgiler verdi:

“Yapılan son bilimsel çalışmalarda kadınların çocuk sahibi olabilme kapasitesini öngörebilen genler bulundu. Bu genlerdeki  bazı varyasyonlara sahip kadınlar, sahip olmayan hemcinslerine göre çok daha fazla gebe kalabilme kapasitesine sahip.

Üstelik bu genler, kadının daha uzun süre üreyebilmesini sağladığı gibi menopozu da geciktiriyor.

Günümüzde kariyer ve eğitim nedeniyle çocuk sahibi olmayı ertelemeyi düşünen kadınlar için bu bilgi daha da önem kazanıyor.

Tabii ki çocuk sahibi olma konusunda rol oynayan ve etkili olan  pek çok dış  etkenler de var. Ama bu yeni bulgular doğrultusunda oluşturulacak bir test kadınlara bebek sahibi olmayı ertelemek için kalan güvenli sürenin ne olduğunu gösterebilir.  

Yapılan istatistikler, bu gen varyasyonlarına sahip  kadınların, bu varyasyonu içermeyen hemcinslerine göre yüzde 10 daha fazla üreyebilme kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.

Böylece çok yakın bir gelecekte, doktorlar hastalarının ‘Çocuk yapmak için daha ne kadar bekleyebilirim?’ sorusuna  net yanıt verebilecekler.”

Op. Dr. Betül Görgen, bu  genlerin cinselliğe başlama yaşı ve menopoza  giriş zamanı gibi daha önceden bilinmeyen sorulara da cevap verebildiğini sözlerine ekledi.

 


  • Suan 3,2/5 Ortalama.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3,2/5 (Toplam 19 oy.)Digge Ekle Delicio.us a Ekle Technoratiye Ekle Facebooka Ekle Google Readera Ekle
Bu Sayfayı Yazdır. Sevdiğim Konulara Ekle Yorumların geri beslemesi. Arkadaşına Gönder.


Ana Sayfaya Dön

Yorumlar Sende Yaz

Yorum Bulunamadı. İlk Yorum yazan siz olmak için tıklayın.


 
 


  • Üye Girişi

 
 
   
Kapat Taşi
Bu bölüm hazırlanıyor.
Kapat Taşi
  • Üye Girişi