Üyelik İşlemleri

Kategoriler

Obezite Çocuklarda İnsülin Direncini Artırıyor

Obezite Çocuklarda İnsülin Direncini Artırıyor Yanlış beslenme alışkanlıkları, ailelerin çocuğu nasıl beslemesi gerektiğini bilmemesi, altta yatan bazı tıbbi sorunlar nedenleriyle çocukluk çağı obezitesi gün geçtikçe artıyor.

Çoğu zaman ‘tombul’ diye sevimli gördüğünüz çocuklar için obezite, geleceklerini tehdit eden bir hastalık olarak risk yaratıyor. Şenpiliç Kadınlar Kulubü tarafından yürütülen ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ kampanyasına rehberlik eden Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu çocukluk çağında yaşanan obezitenin yol açtığı sorunlara değinerek ailelerin tehlikeyi önlemesi için uyarılarda bulundu.
Obezite vücutta gereksinimden fazla alınan enerjinin yağ olarak depolanması ve buna bağlı olarak da vücutta yağ kitlesinin artması olarak tanımlanıyor. Çocukluk yaş grubu obezitesi ise tedavisi zor bir hastalık ve bu hastalığın komplikasyonları veya beraberinde getirdiği sağlık sorunları çocuğun yaşamını tehdit edecek boyutlara varabiliyor. Dünyadaki çocukların yüzde 20 ila 25’i obez. Aşırı kilo kız çocuklarında daha fazla görülürken, obez çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor
Şenpiliç Kadınlar Kulubü tarafından yürütülen ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ kampanyasına rehberlik eden Uzman Diyetisyen Hatice Karslıoğlu; vücutlarında yağ kitlesinin artmasıyla beraber çocukların uzun ve kısa vadede çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşacağını belirtiyor.
Obezite Çocuklarda Ünsülin Direncine Sebep Oluyor
Çocukluk çağında fazla alınan kiloyla beraber vücutta yağ hücre sayısı artıyor. Buna bağlı olarak da hücreler pankreastan salgılanan ve kan şekerinin düzenlenmesinde rol alan insülin hormonuna karşı bir direnç oluşturuyorlar. Kısacası insülini hücreye kabul etmiyorlar. Böylece kan şekeri ve insülin düzeyi kanda yükselmeye başlıyor. Çocuğunuz obeziteyle birlikte bu sorunu yaşamaya başlayınca artık tip 2 diyabetli bir birey haline gelebiliyor.
Aynı zamanda obezite sonucu oluşan insülin direnci ilerleyen aşamalarda kan yağlarının yükselmesi, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, kız çocuklarda polikistik over sendromu için de risk oluşturuyor.
 Obezite Çocukların Okul Başarısını Etkiliyor!
 Obez çocuklarda uyku apnesi, karaciğerde yağlanma, eklem ve kemik sorunları, hepatit gibi sorunlarının yanı sıra, psikolojik problemler de yaşıtlarına oranla daha sık yaşanıyor. Yapılan araştırmalar, şişman çocukların özgüvenlerinin daha düşük, depresyon ve anksiyete skorlarınınsa daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu çocukların okuldaki akademik performanslarının da düşük olduğuna dikkat çekiliyor.
Çocuğumu Obezite ve İnsülin Direncinden Nasıl Korurum?
Çocuğunuzu obeziteden ve getirdiği sağlık sorunlarından korumanın tek yolunun çocuğa doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak olduğunu söyleyen Karslıoğlu, doğru beslenme alışkanlıklarının öncelikle anne babaların kendilerinin kazanması gerektiği ve bu noktada uzmanından yardım alınmasını tavsiye ediyor.
 Özellikle tedavi sürecinde evde beslenme tercihlerinin değiştirilmesi, ailenin de benzer şekilde beslenmesi ve çocuğa fiziksel aktivitesini artırması yönünde destek olunması da gerekiyor.

  • Suan 2,9/5 Ortalama.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2,9/5 (Toplam 23 oy.)Digge Ekle Delicio.us a Ekle Technoratiye Ekle Facebooka Ekle Google Readera Ekle
Bu Sayfayı Yazdır. Sevdiğim Konulara Ekle Yorumların geri beslemesi. Arkadaşına Gönder.


Ana Sayfaya Dön

Yorumlar Sende Yaz

Yorum Bulunamadı. İlk Yorum yazan siz olmak için tıklayın.


 
 


  • Üye Girişi

 
 
   
Kapat Taşi
Bu bölüm hazırlanıyor.
Kapat Taşi
  • Üye Girişi