Üyelik İşlemleri

Kategoriler

Obeziteden Çocuklarınızı Koruyun!!!

Obeziteden Çocuklarınızı Koruyun!!! Obezite, pek çok kronik metabolik hastalığın gelişmesi için önemli bir risk faktörü.

Obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarının başında;  kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, glikoz toleransında bozulma, tip2 diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi, karaciğerde yağlanma, uyku bozuklukları, eklemlere aşırı yük binmesi ile oluşan ortopedik sorunlar, bazı kanser türleri geliyor.

Obezite çocuklarda erken ergenlik gelişebilir, kıllanma ve adet düzensizlikleri gözlenebilir. Peki bu kadar büyük bir tehditle nasıl baş edebiliriz? Çocuklarımızı nasıl korumalıyız?

Çocuğunuzun kilosunu nasıl değerlendireceğinizi şöyle anlatıyor: “Çocuk ve ergenlerde obeziteyi tanımlamak için büyüklerden farklı olarak yaş ve cinsiyet faktörlerinin göz önüne alındığı büyüme eğrileri kullanılabildiği gibi vücut kitle indeksi  (BKİ) yaygın olarak kullanılmaktadır. Beden kitle indeksi, vücut ağırlığının boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilen değerdir.”

Obezite İçin Büyük Tehlike :  TELEVİZYON VE İNTERNET

Dr. Sarıkaya kilo artış nedenlerini şöyle sıralıyor: “Günümüzün modern hayat tarzı çocuklarımızın egzersize gittikçe daha az vakit ayırmalarına, televizyon, bilgisayar ve video oyunlarının karşısında oturarak daha fazla zaman geçirmelerine, aktivitelerinde azalmaya yol açmaktadır. Ev dışında yenen ve kolay erişilebilen hazır gıdaların pazarlamalarındaki artışta enerji alımı ile harcama arasındaki dengesizliği artırarak şişmanlığın yaygınlaşmasında rol oynayan bir diğer etkendir.”

ÖNLEMİNİ ALMAZSANIZ, HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARTIRSINIZ

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Aliye Sevil Sarıkaya obezitenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve tedavi yöntemlerini şu şekilde özetliyor: “Dengeli ve az kalorili diyet uygulanmalıdır. Diyetle yavaş biçimde kilo verilmesi, kilo artışı olmaksızın boy uzamasının devamı, yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi hedeflenir. Kalori kısıtlamasının yanı sıra egzersizle birlikte uygulanırsa daha fazla kilo kaybı sağlanır. Obezite tedavisinde çocuk yaş gurubunda farmakolojik ve cerrahi tedavi önerilmemektedir.”

OBEZİTEDEN KORUNMAK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Obeziteden korunmak için tüketilmesi ve uzak durulması gereken besinleri Medicana Bahçelievler Hastanesi Diyetisyeni Fatmagül Yılmaz Öztürk şu şekilde özetledi:

·      Çocuklarımıza kahvaltı etme alışkanlığını mutlaka kazandırmamız gerekir.

·      Su içme alışkanlığını kazandırınız. Kolalı içeceklerde, meşrubatlardan, hazır meyve sularından uzak tutunuz.

·      Çocuğunuzun duyularına dikkat edin doydum diyorsa yemesi için zorlamayın.

·      “Büyüme döneminde, boş verin yesin” diye düşünmeyin, kilolu olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

·      Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yemeyi alışkanlık haline getirmesine izin vermeyin.

·      Çocuğunuza belli alışkanlıklar kazandırırken bunu yasaklarla yapmayın nedenlerini onlarla paylaşın.

·      Aralarda meyve tüketmelerini destekleyin.

 

  • Suan 3,3/5 Ortalama.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3,3/5 (Toplam 18 oy.)Digge Ekle Delicio.us a Ekle Technoratiye Ekle Facebooka Ekle Google Readera Ekle
Bu Sayfayı Yazdır. Sevdiğim Konulara Ekle Yorumların geri beslemesi. Arkadaşına Gönder.


Ana Sayfaya Dön

Yorumlar Sende Yaz

Yorum Bulunamadı. İlk Yorum yazan siz olmak için tıklayın.


 
 


  • Üye Girişi

 
 
   
Kapat Taşi
Bu bölüm hazırlanıyor.
Kapat Taşi
  • Üye Girişi